Przewodnik Point S po geometrii zawieszenia pojazdu

Kierowcy dość często bagatelizują symptomy mogące wskazywać na konieczność diagnostyki i regulacji geometrii zawieszenia pojazdu. W niniejszym, krótkim przewodniku chcemy zwrócić uwagę, jak ważna jest regulacja geometrii i zbieżności kół i jakie mogą być konsekwencje jej zaniedbywania.

Rich text

CZYM JEST GEOMETRIA ZAWIESZENIA POJAZDU?

Mówiąc o regulacji geometrii zawieszenia pojazdu, mamy na myśli ustawienie właściwych kątów elementów podwozia samochodu w odniesieniu do poszczególnych płaszczyzn i osi symetrii pojazdu. Dla wielu z nas regulacja geometrii zawieszenia auta sprowadza się wyłącznie do ustawienia prawidłowej zbieżności kół. A to zaledwie jeden z kilku obszarów wymagających regularnych przeglądów i regulacji. Poniżej omawiamy trzy najważniejsze parametry regulacji geometrii zawieszenia.

  • Kąt zbieżności całkowitej kół, czyli w skrócie zbieżność kół. Regulacja zbieżności pary kół na jednej osi polega na ustawieniu właściwego kąta pomiędzy płaszczyznami symetrii każdego z kół. Aby w pełni wykorzystać osiągi naszego samochodu i cieszyć się maksymalną przyczepnością opon, regulacja kąta zbieżności musi być wykonana z dokładnością co do milimetra. Symptomem odchyleń w zbieżności kół jest samoczynne znoszenie samochodu w bok podczas jazdy na wprost.
Rich text

Kąt pochylenia koła. Jest to kąt zawarty pomiędzy prostą prostopadłą do nawierzchni drogi a płaszczyzną symetrii koła. Ten parametr ma kluczowe znaczenie dla trwałości naszych opon. Niewłaściwe ustawienie kąta pochylenia koła będzie skutkować przyspieszonym zużyciem wewnętrznej (kąt ujemny) lub zewnętrznej (kąt dodatni) części bieżnika opony.

carrossage
Rich text

Kąt wyprzedzenia sworznia zwrotnicy. Kąt wyprzedzenia sworznia zwrotnicy jest kątem zawartym pomiędzy osią sworznia zwrotnicy a prostą prostopadłą do nawierzchni drogi, przechodzącą przez środek obrotu koła. Od właściwego ustawienia kąta wyprzedzenia sworznia zwrotnicy zależy stabilność samochodu, zwłaszcza przy dużych prędkościach i kąt skrętu kół. Do samoistnej zmiany kąta wyprzedzenia sworznia zwrotnicy dochodzi niezwykle rzadko, ale jego pomiar jest konieczny po kolizji czy najechaniu na przeszkodę z dużą prędkością. W zależności od stopnia rozregulowania, oznaką nieprawidłowości w tym zakresie będzie większy opór stawiany przez kierownicę podczas skręcania czy też problemy ze sterownością naszego pojazdu.

Rich text

KIEDY SPRAWDZAĆ GEOMETRIĘ ZAWIESZENIA?

Nawet niewielkie rozregulowanie elementów zawieszenia lub nieprofesjonalnie przeprowadzona regulacja może mieć duży wpływ na zachowanie pojazdu. Dlatego tę czynność warto powierzyć fachowcom i zadbać o regularne przeglądy. Do rozregulowania układu jezdnego może dojść na skutek działania czynników zewnętrznych, na które nie moglibyśmy nie zwrócić uwagi w codziennym użytkowaniu samochodu. Zalecamy przegląd zawieszenia w następujących sytuacjach:

  • Po kolizji lub najechaniu na krawężnik lub inną przeszkodę z dużą prędkością
  • Jeżeli podczas jazdy zauważymy, że:
    • Pojazd ściąga na bok na prostej
    • Kierownica stawia większy niż zwykle opór przy wychodzeniu z zakrętu
  • Jeżeli zauważymy nierównomierne lub przedwczesne zużycie bieżników opon
  • Zlecając zmianę opon po kupnie używanego samochodu

Zwracajmy baczną uwagę na wszelkie oznaki mogące wskazywać na rozregulowanie elementów zawieszenia. Profesjonalny serwis przywróci komfort jazdy w naszym aucie wykonując usługę od ręki.

 

COŚ DLA MIŁOŚNIKÓW TECHNIKI

W serwisach sieci Point S diagnostyka zawieszenia wykonywana jest komputerowo z użyciem lasera. Odbywa się to w ten sposób, że do kół pojazdu przymocowuje się specjalne urządzenia pomiarowe z tarczami, od których odbijają się wiązki lasera trafiające następnie w sensor komputera dokonującego analizy. Pomiar jest wykonywany z dokładnością do dziesiątej części milimetra.

Po dokonaniu pomiaru, mechanikom pozostaje już tylko przywrócenie prawidłowego ustawienia elementów zawieszenia, abyśmy mogli cieszyć się doskonałą zwrotnością naszego auta i pełnym komforcie jazdy.

 

OGÓLNA WYCENA

Tekst: Koszt usługi regulacji geometrii i zbieżności kół zaczyna się od 100 PLN* i zależy przede wszystkim od ilości problemów na jakie napotka serwisant, wówczas koszt takiej usługi może podlegać dodatkowemu oszacowaniu. Długotrwały brak zainteresowania właściciela pojazdu geometrią i zbieżnością, może skutkować dodatkowymi problemami podczas ustawienia i naprawy układu jezdnego pojazdu.

Zachęcamy do przeprowadzania regularnych przeglądów geometrii i zbieżności kół, ponieważ prawidłowe ustawienie układu jezdnego może obniżać zużycie paliwa i przedłużać trwałość ogumienia. Co więcej, regulacja geometrii to także inwestycja w nasze bezpieczeństwo i uniknięcie ryzyka utraty kontroli nad pojazdem.

Regulację kół pojazdu powinno się przeprowadzać raz w roku lub niezwłocznie, gdy zauważymy którykolwiek z opisanych powyżej symptomów.

 

A MOŻE PRZY OKAZJI WYWAŻANIE KÓŁ?

Wyważanie kół polega na równomiernym rozłożeniu masy koła na jego całym obwodzie. Głównym symptomem nie wyważenia koła są odczuwalne na kierownicy drgania, które w efekcie mogą obniżyć żywotność opon.

Rich text

Aby jak najdłużej korzystać z osiągów naszych opon, pamiętajmy, aby wyważanie kół zlecać przy każdorazowej zmianie ogumienia. Jeśli podczas jazdy poczujemy wibracje na kierowcy, jak najszybciej udajmy się do serwisu, dzięki czemu unikniemy uszkodzenia opon.

Za wyważanie kół zapłacimy około 35 - 50 PLN**/koło. Cena waha się w zależności od średnicy ocalenia felg, miasta w jakim wykonywana jest usługa i nie obejmuje usługi wymiany zaworu, pompowania kół azotem czy utylizacji opon zużytych.

Więcej porad i informacji dotyczących geometrii zawieszenia i zbieżności kół, jak również wiele innych interesujących tematów znajdziecie w artykułach na naszej stronie poświęconej usłudze regulacji geometrii i zbieżności kół

 

* Średnia cena regulacji geometrii zawieszenia pojazdu na podstawie danych z kilku źródeł.

** Nie możemy zagwarantować, że koszt usługi w serwisie będzie taki sam, jak podany przez nas.

Pozostałe porady dotyczące serwisu:
Zobacz wszystkie porady i wskazówki

Wszystkie nasze wskazówki dotyczące serwisowania Twojego pojazdu (klimatyzacja, hamulce, akumulator), mają na celu zaoszczędzenie ponoszonych w dłuższej perspektywie wydatków.