Jak dbać o klimatyzację ?

air-conditioning-21627481526.jpg

W miarę zbliżania się lata i upalnych dni ważne jest, aby Twoja klimatyzacja była w idealnym stanie. Każdego z nas męczą wysokie temperatury za oknem, zwłaszcza podczas zaplanowanych wakacyjnych podróży. Dbając o Twój komfort, eksperci serwisowi Point S doradzą Ci  jak zachować chłód, dlatego już dziś podsuniemy kierowcom kilka ważnych wskazówek. 

 

Dlaczego klimatyzcję trzeba serwisować.

Dziś już pewnie nikt nie ma wątpliwości co do faktu, że klimatyzację nie tylko trzeba ale I należy serwisować. Pierwszym z podstawowych argumentów jest dbałość o komfort zarówno kierowcy jak i pasażerów. Oczywiście, na przeciwległej szali można było by postawić dodatkwy koszt związany z większym zużyciem paliwa podczas korzystania z klimatyzacji ale kiedy wspomnimy o bezpieczeństwie, nieznacznie większe koszty związane z użytkowaniem klimatyzacji przestają mieć znaczenie. Dzięki klimatyzacji podróże w ciepłe i upalne dni są przyjemniejsze  zarazem bezpieczne. Obniżenie temperatury, zwiększa komfort a także ma wpływ na szybszą reakcję kierowcy a to zaś gwarantuje większe bezpieczeństwo. Klimatyzacja odpowiada także za osuszenie powietrza we wnętrzu samochodu usuwając skutecznie parę z szyb – po raz kolejny zwiększa bezpieczeństwo podróżnych. Należy także pamiętać, że nieczyszczone filtry klimatyzacji mogą być źródłem grzybów i bakterii obecnych we wnętrzu pojazdu, wywołujących alergie i inne choroby.

Pamiętając o cyklicznym serwisowaniu klimatyzacji unikniemy ewentualnej, kosztownej naprawy jaka może być skutkiem długofalowych zaniedbań.

 

Dbaj o swoją klimatyzację przez cały rok.

Pierwszą rzeczą, jaką powinieneś zrobić, aby utrzymać klimatyzację w dobrym stanie przez lata, jest jej regularne uruchamianie, czynność ta jest niezależna od pory roku. Często nie zwracamy uwagi na to jak ważne jest okresowe uruchamianie poszczególnych układów naszego pojazdu, a jednak, nawet gdy nie ma takiej konieczności, istotne jest uruchamianie ich nawet w przypadku braku konieczności korzystania. Takie podejście zapewni właściwe działanie wielu układów w użytkowanym pojeździe – konsekwentnie zaleca się uruchamianie klimatyzacji przynajmniej raz w tygodniu na około 10 min, dzięki temu zagwarantujemy sprawne działanie systemu, szczególnie wówczas kiedy będzie to konieczne. Pomyśl także o kilku małych dodatkowych odruchach, które pomogą przedłużyć żywotność Twojego układu klimatyzacji. Po pierwsze, upewnij się, że zawsze wyłączasz klimatyzację na kilka minut przed wyłączeniem silnika. Następnie, przy upalnej i suchej pogodzie, pamiętaj o odprowadzeniu ciepłego powietrza z wnętrza samochodu przed uruchomieniem układu klimatyzacji, dzięki temu Twoja klimatyzacja będzie dłużej sprawna. Na koniec zalecamy coroczną wymianę filtra i czyszczenie obiegu czynnika chłodniczego oraz ładowanie go co dwa lata.

 

Rozpoznanie niesprawności układu klimatyzacji.

Jedną z głównych reakcji, którą powinieneś wypracować jako użytkownik pojazdu, jest rozpoznanie, kiedy Twoja klimatyzacja wymaga serwisu. Definiujemy 4 czynniki, które powinny wzbudzić twój niepokój i reakcję:

 • Nieprzyjemny zapach powietrza wewnątrz auta - często spowodowany zanieczyszczeniem lub nieszczelnością układu klimatyzacji.
 • Parowanie szyb - jest to znak, że klimatyzacja nie spełnia swojej roli w osuszaniu wnętrza pojazdu.
 • Brak schłodzenia powietrza mimo włączonej klimatyzacji - w większości przypadków jest to spowodowane brakiem czynnika chłodzącego, który powoduje schładzanie powietrza w systemie.
 • Słaby nadmuch z wentylatora - ten problem jest często spowodowany zużyciem lub zatkaniem filtra.

System klimatyzacji jest układem złożonym, dlatego zdecydowanie zalecamy skonsultowanie się z serwisem jak tylko wystąpi któryś z powyższych objawów. Eksperci w serwisach Point S są do Twojej dyspozycji.

 

Budżet bez niespodzianek

Serwisy Point S dokładają wszelkich starań by swoim klientom oferować wysokiej jakości usługi w atrakcyjnej dla nich cenie. Aby uzyskać więcej informacji na temat serwisu klimatyzacji oraz szczegółów technicznych - skontaktuj się z serwisem Point S w wybranej przez ciebie lokalizacji. Umów się na spotkanie wykorzystując kalendarz wizyt dostępny na naszej stronie internetowej.
No stress with PointS
 • icon-tire1509973988.png
  Bezpieczeństwo

  Point S gwarantuje bezpieczeństwo Twojej inwestycji poprzez możliwe rozszerzenie gwarancji na zakupione opony.

 • icon-quality1509973987.png
  Jakość

  Zapewniamy w każdym naszym serwisie wysoki i stały poziom obsługi klienta i wykonywanych usług.

 • icon-price1618406526.png
  Cena

  Dbamy o niskie ceny poprzez najatrakcyjniejsze cenowe połączeniu właściwie dobranego produktu oraz wykonywanej usługi.

Ładowanie strony... Proszę czekać
Point S używa plików cookie, aby zapewnić Ci najlepsze doświadczenia na naszej stronie. Jeśli kontynuujesz, zakładamy, że wyrażasz zgodę na nasze użycie plików cookie. Kliknij tutaj, by dowiedzieć się więcej. Kontynuuj