Wyważanie kół

equilibrage_des_pneus1526393837.jpg

Wyważanie kół jest konieczne po każdej wymianie opon, ponieważ z uwagi na niejednorodne rozłożenie mieszanki gumowej w oponach, masa koła nie będzie równomiernie rozłożona na jego całym obwodzie. Sprawi to, że komfort i bezpieczeństwo jazdy znacząco zmaleje. Point S, sieć serwisów  oponiarskich i samochodowych, oferuje swoim klientom usługę wyważania kół pojazdów wszystkich typów: samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych i motocykli. 

 

Na czym polega wyważanie kół?

Wiele osób myli wyważanie kół z regulacją ich zbieżności. Regulacja geometrii i zbieżności kół polega na ustawieniu kół równolegle wobec siebie i prostopadle do podłoża, natomiast wyważanie kół to czynność polegająca na równomiernym rozłożeniu masy koła na jego całym obwodzie. Zabieg wyważania polega na nabiciu na kołnierz obręczy ciężarków wyważających. 

 

Point S, specjalista od serwisowania opon 

Serwisy Point S dysponują najnowszym sprzętem do wyważania oraz regulacji geometrii i zbieżności kół. Podobnie jak montaż opon, wyważanie kół najlepiej zlecić profesjonaliście.
Przed nabiciem ciężarków specjalista Point S zamontuje oponę oznaczeniem najcięższego punktu po przeciwnej stronie zaworu. Obszar z zaworem jest najcięższym miejscem na feldze. W tem sposób powstaje równoważąca przeciwwaga, która ograniczy liczbę dodatkowych ciężarków do nabicia.
Następnie koło montuje się w wyważarce, która obraca kołem i analizuje rozłożenie masy. Miejsca, gdzie należy nabić dodatkowe ciężarki wskazywane są światłem lasera. Środek ciężkości wyważonego koła musi idealnie pokrywać się z jego osią obrotu. 

 

Skutki niewyważenia kół 

Wyważanie kół zapobiega wibracjom kierownicy i nierównomiernemu zużyciu opon. Każde uderzenie koła o przeszkodę może spowodować utratę  wyważenia i może odbijać się na komforcie jazdy. 
Najczęstsze skutki jazdy z niewyważonymi kołami:

  • Zużycie zawieszenia i części pojazdu 
  • Zużycie układu kierowniczego 
  • Przedwczesne i nierównomierne zużycie ogumienia 
  • Skrócenie żywotności opon 
  • Większe zużycie paliwa 
  • Wibracje kierownicy lub bicie koła podczas jazdy 

Najechanie na przeszkodę, np. krawężnik może spowodować utratę wyważenia koła. Jeśli zauważymy pojawienie się któregokolwiek z powyższych objawów, to warto sprawdzić wyważenie i zbieżność kół w serwisie.

 

Kiedy sprawdzać wyważenie kół?

Point S zaleca wyważanie przednich i tylnych kół, które pozwoli zoptymalizować żywotność ogumienia i zapewnić jego równomierne zużycie. Wyważenie kół należy sprawdzać i ewentualnie korygować co 20 000 km oraz oraz każdorazowo po naprawie, wymianie i montażu opony.
Znajdź najbliższy serwis Point S i zleć wyważanie kół!

No stress with PointS
  • icon-tire1509973988.png
    Bezpieczeństwo

    Point S gwarantuje bezpieczeństwo Twojej inwestycji poprzez możliwe rozszerzenie gwarancji na zakupione opony.

  • icon-quality1509973987.png
    Jakość

    Zapewniamy w każdym naszym serwisie wysoki i stały poziom obsługi klienta i wykonywanych usług.

  • icon-price1618406526.png
    Cena

    Dbamy o niskie ceny poprzez najatrakcyjniejsze cenowe połączeniu właściwie dobranego produktu oraz wykonywanej usługi.

Ładowanie strony... Proszę czekać
Point S używa plików cookie, aby zapewnić Ci najlepsze doświadczenia na naszej stronie. Jeśli kontynuujesz, zakładamy, że wyrażasz zgodę na nasze użycie plików cookie. Kliknij tutaj, by dowiedzieć się więcej. Kontynuuj